Logo
Wydrukuj tę stronę

Media o nas

Rośnie pierwsze w regionie osiedle energooszczędnych domów

W Łochowie powstaje pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim osiedle energooszczędnych domków jednorodzinnych. Zastosowane przy ich budowie rozwiązania technologiczne spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania energetyczne.

– W tych technologiach wszystko można bardzo dokładnie wyliczyć, tu nie ma możliwości oszukania na materiałach. Klient dzisiaj chce wiedzieć, co dostaje i ja mogę mu podać dokładne parametry wszystkich materiałów – mówi Paweł Kaźmierczak, właściciel firmy Future Home, inwestora tego przedsięwzięcia.

Domy są budowane zgodnie z unijnymi dyrektywami, już mają spełniać normy, które obowiązywać będą w Polsce w 2030 roku. – Są to domy ciepłe, począwszy od płyty fundamentowej, po izolację ścian oraz stropów. Wskaźnik EP, wyrażający wielkość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, niezbędną do zaspokajania potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, w naszych domach wynosi 61,1 kWh na mkw. Natomiast dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych obowiązujących od 2017 roku EP wynosi 95 kWh na mkw. Im ten wskaźnik jest niższy tym lepiej, bo dom jest bardziej energooszczędny, a jego użytkownik zapłaci za jego utrzymanie o wiele mniej – tłumaczy Paweł Kaźmierczak.

Projekt budowlany, opracowany przez inwestora, przewiduje zastosowanie najnowocześniejszych technologii, między innymi, takich jak Izodom 2000, polecanych przez ministra środowiska. Na płyty fundamentowe w tej technologii, podobnie jak na dach czy ogrzewanie podłogowe renomowane firmy dają dwadzieścia lat gwarancji.

Domy w Łochowie będą wyposażone w system rekuperacji. Co to takiego? – To energooszczędna wentylacja z odzyskiem ciepła, polegająca na wymianie powietrza. Dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń, a zużyte usuwa na zewnątrz, dodatkowo po drodze ogrzewając powietrze wchodzące. Dzięki temu raz wytworzone ciepło wykorzystywane jest ponownie. System dodatkowo filtruje powietrze, przez co zatrzymuje zapachy, kurz, owady i inne zanieczyszczenia. Mamy w domu cały czas świeże powietrze i nie musimy otwierać okien. Zastosowanie systemu rekuperacji zapewnia oszczędność na ogrzewaniu budynku nawet do 90 procent – tłumaczy Paweł Kaźmierski.

Ci, którzy się do takich domów wprowadzą, mogą liczyć na spore oszczędności. Koszt utrzymania inwestor szacuje od 186 złotych na rok (nawet od 170 złotych) plus koszt ogrzewania – około 1700 złotych na rok. Cena takiego budynku wynosi od 3500 złotych za metr kwadratowy, w cenie mieści się także działka oraz dawana w standardzie rekuperacja.

Do wyboru będą trzy typy budynków. Lewy segment w pierwszym domu to blisko 87 mkw., prawy segment to 92 mkw. Drugi typ to ponad 91 i 96 mkw. z garażami. Trzeci – 93 i blisko 99 mkw. Wszystkie segmenty mają garaże.

– Każdy budynek ma własną ścianę wewnętrzną. Od sąsiada dzieli nas ściana grubości około 35 centymetrów. Jak to projektowałem, to przede wszystkim starałem się, aby te domy były jak najbardziej funkcjonalne – duży salon, mały korytarz – tak, aby jak najlepiej spełniały swoją użytkową rolę – mówi Paweł Kaźmierczak.

Pięćdziesiąt bliźniaków, czyli sto takich energooszczędnych domów przy ulicy Czereśniowej w Łochowie ma być gotowych na wiosnę.

wizualizacje: Future Home

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.