Rekuperacja
Rekuperacja od 2014 roku powinna być instalowana w każdym domu, jest to wymagane, jednakże nie każdy to robi. My dajemy to w standardzie.
Czym jest rekuperacja?
Jest to energooszczędna wentylacja z odzyskiem ciepła: polega ona na podmianie powietrza, dostarcza świeże powietrze zaś usuwa zużyte wraz z zanieczyszczeniami, takimi jak: kurz, zapachy, dwutlenek węgla. System ten zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza nawet o 90%, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystywane jest ponownie, dodatkowo filtruje powietrze nawiewne przez co kurz, owady i inne zanieczyszczenia zatrzymywane są w filtrze.
Jak to działa?
Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń czyli salonu, sypialni czy gabinetu.
Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze które zostało zużyte oddaję swoją energię świeżemu powietrzu, wchodzącego z zewnątrz, nie mieszając się z nim.
Zobacz filmik poniżej:
Rekuperacja działa bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii, a poprawnie zaprojektowany i wykonany taki system zapewnia:
- ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku
- oszczędność na ogrzewaniu budynku (od 75% do 90%!)
- filtrowanie powietrza nawiewnego, przez co kurz, owady i inne zanieczyszczenia zatrzymywane są na filtrze (z przeznaczeniem dla alergików)
Rekuperację wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej
Oznacza to, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca lub/i kominka.
Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach rekuperacja jest standardem w nowoczesnych, energooszczędnych domach. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.